
Howdy everyone!
Sorry, I haven't been able to get some words down in the past few weeks. Lynette and I have been extremely busy bringing Tidbits to you and prepping for the coming winter. We also have been developing a ton of new stuff to bring you in the coming year!
We did get a chance to go over some of our numbers and thanks to you, our valued readers, our average pick-up rate is over 90%. That's nine out of every ten papers we produce are taken into your homes and shared with family, friends and neighbors, plus a large amount of the pickups from our businesses have been read... and we know that because the puzzles have been done or the coupons are cut out. So we just can't say it enough - THANK YOU - to our readers and our businesses that help us bring Tidbits to you each week. Be sure to thank our fine businesses that allow us to place our neat publication in their establishments - they appreciate hearing it.
Well, we are officially done with this year's gardening effort. The very last thing we did were 20 quarts of a potato/carrot combination with a little onion added. I had someone ask me why we do the gardening and canning, doesn't it take a lot of time? Yes, it does take time, but what a great reason to hang out and visit, while also accomplishing something at the same time... idle hands are the devil's workshop!
There is also another simple reason... money... let's do the math for the 20 quarts mentioned earlier. First off, we have invested in the jars and equipment over the years so we already had that part taken care of. Now for the produce, 25 lbs. of locally-grown potatoes from a farmer's market $8, bag of carrot seeds - $2.89 and a tray of onions sets, $1.99. We collect rainwater in three barrels, so we had no investment in watering. Ok, so that brings us to $12.88, with the only other investment being time. From that we got 20 quarts, which is 4 servings per container for Lynette and I... so, 80 servings of homegrown, pesticide and chemical free food for 16¢ per serving that can last up to three years on the shelf... how can you go wrong?
I find a lot of satisfaction in being as self-sufficient as possible because the alternative is to be at the mercy of others who may not have your best interests in mind.
Well, it looks like I'm running out of space here so I will have to answer the Question of the Week in the next issue... someone asked me, "How many trees did you kill putting out your paper this week?"... oh, boy...that's a good one and I cannot wait to let you know my thoughts on that.
Please enjoy this issue, then share it with your friends and neighbors!
Sean Athey, owner/publisher
Sorry, I haven't been able to get some words down in the past few weeks. Lynette and I have been extremely busy bringing Tidbits to you and prepping for the coming winter. We also have been developing a ton of new stuff to bring you in the coming year!
We did get a chance to go over some of our numbers and thanks to you, our valued readers, our average pick-up rate is over 90%. That's nine out of every ten papers we produce are taken into your homes and shared with family, friends and neighbors, plus a large amount of the pickups from our businesses have been read... and we know that because the puzzles have been done or the coupons are cut out. So we just can't say it enough - THANK YOU - to our readers and our businesses that help us bring Tidbits to you each week. Be sure to thank our fine businesses that allow us to place our neat publication in their establishments - they appreciate hearing it.
Well, we are officially done with this year's gardening effort. The very last thing we did were 20 quarts of a potato/carrot combination with a little onion added. I had someone ask me why we do the gardening and canning, doesn't it take a lot of time? Yes, it does take time, but what a great reason to hang out and visit, while also accomplishing something at the same time... idle hands are the devil's workshop!
There is also another simple reason... money... let's do the math for the 20 quarts mentioned earlier. First off, we have invested in the jars and equipment over the years so we already had that part taken care of. Now for the produce, 25 lbs. of locally-grown potatoes from a farmer's market $8, bag of carrot seeds - $2.89 and a tray of onions sets, $1.99. We collect rainwater in three barrels, so we had no investment in watering. Ok, so that brings us to $12.88, with the only other investment being time. From that we got 20 quarts, which is 4 servings per container for Lynette and I... so, 80 servings of homegrown, pesticide and chemical free food for 16¢ per serving that can last up to three years on the shelf... how can you go wrong?
I find a lot of satisfaction in being as self-sufficient as possible because the alternative is to be at the mercy of others who may not have your best interests in mind.
Well, it looks like I'm running out of space here so I will have to answer the Question of the Week in the next issue... someone asked me, "How many trees did you kill putting out your paper this week?"... oh, boy...that's a good one and I cannot wait to let you know my thoughts on that.
Please enjoy this issue, then share it with your friends and neighbors!
Sean Athey, owner/publisher